Aktuality

Aktuality


28.8. – 2.9. 2019 - BÍLÉ KARPATY: TERAPEUTICKÁ EXPEDICE RODINY

Terapeutická – každý si neseme nějakou těžkost, trauma, bolest, která nám nedovolí „jít dál“, být takovými, jakými doopravdy jsme nebo bychom chtěli být. Terapie dovolí vynést to, co nás tíží na světlo, prozkoumat, nehodnotit a pochopit.

Expedice – pohyb krajinou, vzdálení se civilizaci, hlubší kontakt s přírodou a se sebou samým, s partnerem, s rodinou. Odloučení od každodenní rutiny vede k sebeuvědomění, bytí tady a teď a prožívání přítomného okamžiku v celé jeho kráse, i náročnosti.

Rodiny – nejužší společenství, nositelé hodnot, výchovy, životního směřování. Pouto nejkrásnější i nejkomplikovanější. Společné bytí nabídne posílení vztahů v celé rodině, ale i mezi partnery, dětmi a sami k sobě.

Šestidenní putování „na těžko“ krásnou a romantickou přírodou Bílých Karpat má podpořit vazbu v rodinách. Nebudeme překonávat stokilometroví vzdálenosti, ale necháme se unášet „proudem divočiny“. Trasa a nároky budou uzpůsobeny potřebám rodin s malými předškoláky i mládežníky.

Na koho se můžete těšit?

 • účastnickou skupinu tvoří rodiny s dětmi od kojeneckého do mládežnického věku v obtížné životní situaci hledající podporu vztahů
 • lektorskou skupinu terapeuti a lektoři z Asociace pro terapii divočinou – Jana Švecová, Michal Petr a Lucie Petrová
logo Olomoucký kraj

Tato aktivita je podpořena Olomouckým krajem

Terapie divočinou - Terapeutická expedice rodiny


17. - 24. 8. 2019: ŽENSKÁ CESTA

Terapie divočinou Vás zve na expedici ŽENSKÁ CESTA

 • Vnímáte přírodu jako podnětného partnera?
 • Společenství žen Vás baví, vyzývá, konejší, inspiruje?
 • Chcete se podívat do sebe skrze druhé?
Na „Ženské cestě“ získáte 8 denní a noční intenzivní zážitek z Wilderness therapy expedice plný podnětů pro sebe a své další kroky. Pokud Vy samy, nebo ženy ve vašem okolí máte chuť vydat se s námi na cestu českou divočinou, neváhejte a zřete další informace. Přihlásit se pak můžete přes Google formulář. Závazné přihlášení je pro nás složení částky 7 500 Kč na účet Asociace pro terapii divočinou a dobrodružstvím v ČR, č.ú. 2101340345/2010, do poznámky uveďte Vaše jméno.

cena 7 500 Kč
Cena zahrnuje:
 • Strava každý den. Kvalitní suroviny, co lze tak v režimu „bezobal“. Budeme si vařit a odpad vytřídíme.
 • Doprava nás všech tam/zpět.
 • Materiál (jak pro konkrétní terapeutické aktivity tam, kde si vedle přírodnin vypomůžeme i jinak – např. deníky, a dále takové, které pomůžou bezpečnému pohybu v přírodě – např. pilulky k čištění vody)
 • Pojištění (cestovní s prvkem úraz/poškození věci)
 • Částečné půjčovné na vybavení některé klíčové vybavení typu speciální vodní filtry, a další důležitosti, ale třeba i lopatky na vyhrabání vlastní latríny v režimu „Leave no trace“ a pro přespání v přírodě, to zejména pro ty, kteří nedisponují vlastním vybavením (spací pytel, karimatka).
 • Přípravné práce před cestou tak, aby se vše „kontrolovatelné“ na cestě vedlo dobře.
 • Protože věříme, že důkladná příprava je základem. Přináší pocit bezpečí a spolehnutí se jak na sebe, tak na cestu a celé společenství. Zároveň ponechává velký prostor prvku náhody = přírody, který bude během expedice naším neustálým parťákem. Takto namíchaný koktejl nám dá šanci odnést si ze zážitku „na cestě“ co nejvíc.
 • Přímá práce týmu dvou žen, které budou Vašimi průvodkyněmi, podporou a pilířem na cestě.
 • Kráčet s Vámi budou dvě ženy, v každé mnoho příběhů. Některé teprve potkáte v mechu či zaslechnete při večerním ohni, ale už teď se spolehněte na jejich zkušenosti zdravotníka, psychologa a speciálního pedagoga.

Expedice se koná, pokud se naplní místa do 17.7. 2019. Ženám pečujícím o malé děti a těm v nepříznivé finanční situaci nabízíme v platbě úlevu, napište nám. Storno poplatku je: do 1.7. 0%, do 1.8. 50%, poté 100%.

POHNOUT SE Z MÍSTA ZNAMENÁ VYDAT SE NA CESTU
Jana Švecová a Tereza Houšková
wtdivocina@gmail.com


2. - 7. 7. 2019 - FAUCOGNEY ET LA MER (FRANCIE): WILDERNESS THERAPY TRAINING - FRANCE
cena € 350
Wilderness Therapy Training – France (PDF - 0,3 MB)


4.6. 2019 - areál přírodního koupaliště OLOMOUCKÉ PODĚBRADY: WILDERNESS THERAPY WORKSHOP
14:00 - 17:00
cena 500 Kč
Přihlašovací formulář Google Forms

Slyšeli jste o Wilderness Therapy, ale nedokážete si představit, co to je? Zajímá Vás, co se při ní odehrává? Oslovil Vás nový přístup, s dlouhou tradicí a kořeny v minulosti naší i zahraniční? Pracujete s mládeží, rodinami, skupinami a potřebujete novou inspiraci? Připravujeme pro Vás "ochutnávku", jak Wilderness Therapy funguje, čeká Vás teoretická i praktická zkušenost.

Na workshop navazuje členská schůze a schůzka pro případné zájemce o členství v Asociaci pro terapii divočinou a dobrodružstvím v České republice.


1. - 8. 6. 2019 - NOVOHRADSKÉ HORY: SEBEZKUŠENOSTNÍ WILDERNESS THERAPY EXPEDICE "Vydej se na cestu..."
cena 11 900 Kč
Přihlašovací formulář Google Forms

...s lektory, terapeuty a členy Asociace pro terapii divočinou a dalšími odvážnými, kteří se "chtějí pohnout z místa", protože:

 • je Vám kancelář s klienty těsná
 • protože přírodu chápete jako konejšivou náruč, spravedlivého učitele, podnětného partnera
 • vidíte smysl v zapojení všech smyslů
 • věříte, že možnosti změny si musíte osahat
 • pohnout se z místa znamená VYDAT SE NA CESTU

Expedice určená pro pracovníky v neziskových organizacích, nebo zájemce z řad terapeutů, pracovníků s mládeží a další klientelou.


10.4. 2019 - PRAHA: WILDERNESS THERAPY WORKSHOP
14:00 - 17:00
cena 500 Kč
Přihlašovací formulář Google Forms

Slyšeli jste o Wilderness Therapy, ale nedokážete si představit, co to je? Zajímá Vás, co se při ní odehrává? Oslovil Vás nový přístup, s dlouhou tradicí a kořeny v minulosti naší i zahraniční? Pracujete s mládeží, rodinami, skupinami a potřebujete novou inspiraci? Připravujeme pro Vás "ochutnávku", jak Wilderness Therapy funguje, čeká Vás teoretická i praktická zkušenost.

Na workshop navazuje členská schůze a schůzka pro případné zájemce o členství v Asociaci pro terapii divočinou a dobrodružstvím v České republice.


4.4. 2019 - Praha: Praktický workshop na konferenci ŽIVOT JE POHYB pořádané Centrem Paraple
15:30 - 17:15


25.11. 2018 - Brno:  WORKSHOP O "WILDERNESS THERAPY" PRO VEŘEJNOST
od 9:00 do 17:00

Rád/a poznáváš nové věci? Zajímá Tě "nová" metoda pro osobnostní rozvoj? Přemýšlíš, jak lze uchopit přírodu pro práci s lidmi netradiční formou? Chceš prohloubit své praktické zkušenosti s metodou "Wilderness therapy"?

Pokud jsi alespoň jednou odpověděl/a ANO, tak jsi určitě na správném místě!

Cílem tohoto praktického workshopu je seznámení se s metodou "Wilderness therapy" - terapií divočinou. Ta pro práci s lidmi využívá jako hlavní terapeutický nástroj přírodu. Valná část našeho setkání bude tvořit prožití si vybraných metod a aktivit na vlastní kůži. Právě díky této vlastní zkušenosti se můžeš dostat nejen blíže k přírodě, ale také k sobě samému.

Tento workshop je zdarma, neboť je součástí projektu Erasmus+. Kapacita je však omezená.

Bližší informace získáte a přihlášky zasílejte na e-mail j.stripek@seznam.cz8.11. 2018 – 1. KONFERENCE O TERAPII DIVOČINOU V ČESKÉ REPUBLICE

CESTY K SOBĚ

Naším cílem je přiblížit účastníkům konference průběh terapeutických výprav do přírody využívaných k práci s rizikovou mládež. Hlavní body programu pokrývají témata spojená s vedením expedic, pobytem v přírodě, metodami, bezpečnostními riziky, legislativou a přístupem k různým cílovým skupinám. Součástí konference bude praktická „ochutnávka“ terapie divočinou. Zváni jsou především sociální pracovníci, psychologové, pedagogové a akademici, nicméně událost je otevřena i široké veřejnosti. Konference bude zahrnovat posterovou sekci.

Datum: 8.11. 2018
Místo: areál přírodního koupaliště olomoucké Poděbrady

PROGRAM:
 • 8:30 – 9:30 – Prezence
 • 9:30 – 10:00 – Úvod, představení terapie divočinou
 • 10:00 - 10:30 - Dvacet let divočiny v terapii – J. Roberts – britská organizace Wilderness Foundation
 • 10:30 - 10:45 - Coffee break 10:45 – 11:10 - M. Szeniawska – polská organizace Mierz Wysoko využívající přístup Wilderness Therapy
 • 11:10 - 11:20 - Křest knihy “Terapie divočinou – praktický průvodce”
 • 11:20 - 11:30 - Coffee break
 • 11:30 – 12:00 – Představení výstupů „Terapie divočinou – praktický průvodce“ a kvalitativního výzkumu
 • 12:00 – 13:00 – Oběd
 • 13:00 – 15:00 – Praktické workshopy
 • 15:00 - 15:30 - Coffee break a posterová sekce
 • 15:30 – 17:00 – Kulaté stoly, prostor pro diskuzi
 • 17:00 - Zakončení konference

Na konferenci je možné se přihlásit přes formulář Google Forms
Konferenční poplatek činí 300 Kč (cena zahrnuje oběd a certifikát o účasti a zdarma každý obdrží elektronickou verzi „praktického průvodce“)
Akce na Facebooku